gazetajudeteana.ro

Primăria Techirghiol – Raportul de activitate al Clubului Sportiv Sparta Techirghiol

de

In prima sedinta a Consiliului Local Techirghiol din anul 2022, care a avut loc ieri, a fost prezentat si aprobat de consilierii locali raportul de activitate al Clubului Sportiv Sparta Techirghiol.
In ultimii 6 ani, conducerea Clubului Sportiv Sparta Techirghiol si-a concentrat eforturile spre atragerea a cati mai multi copii din oras in practicarea sportului.
Cele patru sectii existente, fotbal, sah, judo si rugby au adunat peste 150 de copii legitimati ai clubului care ne-au reprezentat cu succes la competitiile la care au participat.
De asemenea, in incinta complexului sportiv si-au desfasurat activitatea pe parcursul anului 2021 patru cluburi sportive private cu disciplinele baschet, karate, handbal si box cu aproximativ 120 de copii legitimati.
In ceea ce priveste sectiile create in Clubul Sparta Techirghiol, cei mai multi au ales sectia de fotbal, acolo unde clubul nostru sportiv a reusit rezultate foarte bune in anul 2021. Aici dorim sa scoatem in evidenta grupa de Juniori E1, antrenati de Mihai Irofte si Milea Gheorghita, care au terminat sezonul pe primul loc din cele noua echipe participate, una dintre ele fiind Academia Gheorghe Hagi.
Si sectia de sah a facut numele Clubului Sparta Techirghiol, si implicit al orasului nostru, cunoscut la nivel national. Antrenata de Maestrul Internațional Antrenor Emerit Inginer Mircea Aurelian Pavlov, s-a clasat pe locul 6 din 11 echipe la Campionatul National de Sah (Superliga) 2021.
Reprezentantii sectiei de judo au participat in anul 2021 la 3 competitii unde au obtinut clasari foarte bune, avand in vedere adversarii pe care i-au intalnit.
Ultima sectie infiintata in aul 2021 a fost cea de rugby care a reusit anul trecut sa obtina afilierea la Federatia Romana de Rugby. Echipa este in plina formare, insa avem sperate ca va reusi sa obtina pritre cele mai bune rezultate.
Avand in vedere contextul actual, refugierea catre sport a celor mai mici locuitori ai orasului Techirghiol nu poate decat sa ne bucure pentru ca sportul inseama nu numai sananate, inseama disciplina, inseamna creionarea de caractere.

You may also like